Alan Pas Savunması – Zone Pass Drops

Alan Pas Savunması

Efektif bir alan pas savunması oyun kurucuya baskı kurmayacak olan oyuncuların doğru bir şekilde görev alanlarına dönmesiyle gerçekleşebilir. Pass drop denilen kavram savunmacının korumakla yükümlü olduğu alana çekilmesidir. Alan koruması mevkiden mevkiye değişiklik gösterir.

Defansif geri oyuncuları düz bir şekilde geriye giderken linebacker oyuncuları gözler oyun kurucuda olacak şekilde belli bir açıyla görev alanlarına giderler. Aslında tüm oyuncuların pas koruma görev mantığı aynıdır. Kendi geri çekilme rotaları dahilindeki tüm oyunlara müdahele ederken korumakla yükümlü olduğu alanı tehdit edebilecek en derin noktaya hareket etmektir. Bazı savunma oyuncuları oldukça geri çekilirken bazıları daha ön safları savunabilir. Daha geri mesafeleri savunacak oyuncular uzun pasa müdahele edebilmek adına yeterli derinliğe ulaşmak zorundadırlar. Uzun mesafeye geri çekilmesi gereken oyuncular direkt backpedal yaparak geriye doğru koşmaya başlamalıdırlar.

Geriye doğru koşarken elleri ileri doğru koşarmış gibi çalışmalı, ağırlık merkezleri ise ön tarafta yoğunlaşmalıdır. Aynı zamanda omuzları alçakta durmalıdır. Gözler oyunu okuyabilmek adına oyun kurucu ve receiverlarda olmalıdır. Geri koşarkenki açıları onları koruyacakları bölgenin merkezine kadar götürmelidir.

Daha yakın alanları savunan oyuncular ise backpedal yapmazlar. Top alma ihtimali olan oyuncuları ve oyun kurucuyu gözleriyle izlerken omuzları bir miktar döndürüp crossover adımlarıyla görev alanlarına giderler. Kendi alan sorumluluklarını kaybetmeden uzun rota koşacak top tutucularını yavaşlatmak adına yapılacak hamleler, derin alan savunucularının işini kolaylaştırabilir. Bu hamleler top tutucuların çıkışını bozmak ve ya rotasını bozup farklı rotalar kullanmasına neden olmak gibi hareketler olabilir.

Yakın alan savunan savunma oyuncuları gittikleri mesafeyi oyun kurucunun geri çekilmesine göre ölçmelidirler. Oyun kurucunun geriye doğru adımları bitene kadar geri çekilen yakın alan savunucuları bu adımlar bitince durmalı, oyun kurucunun baktığı yöne ve ya atacağını tahmin ettiği yere doğru küçük adımlarla hareketlenmelidir.

Derin alan savunucuları ise top oyun kurucuda olduğu müddetçe geri koşmalıdır. Yakın alan savunucuları gibi durup oyunu izleyemezler, zira en gerideki top tutucudan daha geride durmalıdırlar. Bu oyuncular uzun mesafe pasları savunacakları için topun havada kalma süresi, onların oyuna müdahele etmesine yetecek kadar uzun olacaktır. Derin alan savunucuları geri koşarken oyun kurucunun gözlerini, omzunu ve kolunu takip etmeli, bunu yaparken de receiverları önlerinde tutup onları göz ucuyla takip etmelidirler.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s