Option Play Savunması – Feathering

Feathering (Tüy Tekniği) 

Kimi hücum oyunlarında oyun kurucu yanında belli bir mesafe bulunan koşucu ile birlikte aynı yöne doğru koşmaya başlar. Buradaki olay oyun kurucunun yanında koşarken koşucuya topu her an atabilecek olmasıdır. Topla birlikte koşan oyun kurucu bloklanmamış savunma oyuncusuna doğru koşar.

Burada oyun kurucunun yapabileceği iki çeşit hareket vardır:

-Topu kendinde saklayıp kendisi koşar

-Yanında koşan koşucuya atabilir.

Bu oyunla karşılaşan defans oyuncusu bu durumlarda feathering tekniğini kullanmalıdır.

Defans oyuncusu agresifçe oyun kurucuya saldırmak yerine sabırlı bir şekilde oyun kurucunun hareketini izlemelidir. Bu şekilde hücum oyununu yavaşlatabilir ve diğer defans oyuncularının yardıma gelmesi için gereken zaman kazanılabilir.

Bu tarz hücum oyunlarına option play denir. Defans oyuncusunun öncelikle oyunun option play olduğundan emin olması gerekir. Oyunun option play olduğunu gören defans oyuncusu oyun başlama çizgisini geçmemelidir. Omuzları çizgiye paralel şekilde olmalı, başı ise oyun kurucuya dönük olmalıdır.

Defans oyuncusu her an öne doğru patlayabilecek şekilde biraz alçak durmalıdır. Çünkü oyun kurucunun topu koşucuya atma ve ya kendi koşma durumlarının her ikisine de yetişebilir bir konum ve duruşta olmalıdır. Eller hazır olmalı, herhangi bir yöne doğru yaslanılmamalıdır.

Oyun kurucuya yoğunlaşan defans oyuncusu kesinlikle pas arası yapmaya çalışmamalıdır. Yandaki oyuncuya atarmış gibi gibi yapan oyun kurucu topu atmadan kendisi koşabilir. Bu şekilde pas arası yapmaya çalışan defans oyuncusu oyundan düşer.

Oyun kurucu yan çizgiye doğru koşarken defans oyuncusu önünde onunla birlikte koşmalı, oyun kurucu ile arasındaki mesafeyi kısa tutmalıdır. Eğer oyun kurucu kendi koşmaya karar verirse dış adımı yere sağlam vurup oyun kurucuya doğru küçük adımlarla saldırmak gerekir.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s