Temel Defans Teknikleri III (Devam): Spilling – Squeezing Blocks

Spill – Squeeze

Bazı oyunlarda bazı defans oyuncuları kasıtlı olarak bloklanmaz. Bunun nedeni bloklanmayan oyuncunun, arkadan gelen koşucu ve onu koruyan fullback in bu defans oyuncusuyla karşı karşıya bırakılmasının istenmesidir.

Bu şekilde hücum takımı ekstra bir gap daha ortaya çıkararak defans takımının işini zorlaştırır. Şekilde gösterilen oyunda FB rota üzerindeki linebacker oyuncusuyla karşılaştığında iki yeni boşluk (gap) meydana getirir.

Bu durumda defans oyuncusunun FB oyuncusunu ya sağa doğru, ya da sola doğru itecek ve arkadan gelen koşucunun bu boşluğu kullanamamasını sağlayacaktır. Boşluklardan birisi kapatıldıktan sonra koşucu diğer boşluktan geçmek zorunda kalacaktır. Savunma oyuncusunun yapması gereken koşucunun geçeceği delik tarafındaki kolunu serbest ve mücadeleye hazır bir halde tutmaktır. Defans oyuncusu eğer bloğu dış tarafa doğru iterse squeeze, iç tarafa doğru iterse spill hareketini gerçekleştirmiş olur.

İçe ve ya dışa doğru itme kararını verirken, koşucunun geçeceği deliği, kendi defans formasyonunun güçlü olduğu tarafta olacak şekilde belirlemesi en uygunu olacaktır. Olası koşucuyu elinden kaçırma durumunda diğer defans oyuncuları müdahele edeceğinden defansın zayıf tarafına doğru koşturtmak mantıklı değildir.

Bu bloklanma senaryosunda yapılmaması gereken en önemli hareket, gelen blokla mücadele etmeden onu geçip arkasındaki oyuncuya müdahele etmektir. Her blok durumunda olduğu gibi burada da ilk amaç blokla mücadele etmek, ardından da topa gitmektir.

Şekilde gösterildiği gibi defans oyuncusu omzunu gelen bloğa dayamalı, kapatmak istediği boşluğa doğru sürerken gözleri ile arkadan gelen koşucuyu takip etmeli ve koşucunun geleceği yöndeki kolunu mücadele için hazır bekletmelidir.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s