Temel Defans Teknikleri III (Devam): Defending Against Double Team Block

İkili Takım Bloğuna Karşı Savunma (Defending Double Team Block)

Bir savunma çizgi oyuncusu için en zor görevlerden biri ikili takım bloğuna karşı savunma yapmaktır. İki hücum blokçusunun bir savunma oyuncusunu bloklamasına ikili takım bloğu (double team block) denir. Bazen bu blok yapan hücum oyuncuları o oyun boyunca aynı savunma oyuncusunu bloklamaya çalışırken bazen de blok yapan oyunculardan biri ilk bloklanan savunma oyuncusunu bırakıp arkadaki linebackerlardan birini bloklamaya gider.

Burada bloklanan savunma oyuncusunun yerine getirmesi gereken 2 temel görev vardır:

*2 kişiye karşı mücadele ediyor da olsa savunma oyuncusu kendisinin geriye sürülmesine izin vermemeli arkadan gelecek koşucu için mümkün olduğunca engel teşkil etmeli

*Blokçuların kendisine ulaşmasını engellemelidir.

Savunma oyuncusu bu durumda çok zorlansa da korumakla yükümlü olduğu gap i savunmak için elinden geleni yapmalıdır.

Bloğu Anlama

Savunma oyuncusu öncelikle gelecek olan bloğun tam bir ikili takım bloğu mu yoksa kombinasyon blok adı verilen (blokçulardan birinin bir süre sonra başka oyuncuyu bloklamak için ayrıldığı blok cinsi) blok mu olduğunu anlamalıdır. Tam ikili takım bloğu uygulanacağı zaman genelde blokçuların ikisi de bloktan başka hamle yapmazlar. (Savunucunun görüşünü engellemeye çalışmazlar çünkü tek amaç o savunma oyuncusunu saf dışı etmektir) Bu bloğun amacı gap i açıp arkası için koşu yolu yaratmaktır.

Bloğu Etkisiz Hale Getirme 

İkili takım bloğu yapılacağı anlaşıldığı zaman, savunma oyuncusu dizlerini kırarak ağırlık merkezini yere yakınlaştırmalıdır. Hücum blokçuları savunma oyuncusunu sürüklemeye çalıştığı müddetçe savunma oyuncusu yere yakın bir şekilde mücadeleye devam etmelidir. Daha sonra yan dönerek iki oyuncunun arasını yarıp geçmeye çalışmalıdır. Eğer bu işe yaramaz ise son çare olarak, blok yapan hücum oyuncularından birinin formasına asılıp kendini yere bırakmaya istekli bir şekilde durmalıdır. Bu seçenek sadece pozisyon kaybedilirse uygulanmalıdır.

Pozisyon kaybedilip gap savunmasız bırakılacağına blokçunun biriyle yere düşüp o gap te engel olarak durmak çok daha yararlıdır. Düşülür ise arkadan gelen koşucuya engel olabilecek bir şekilde düşülmelidir.

İkili takım bloğu geldiği zaman blokçulardan birini yenmeye konsantre olunmalıdır. Bu seçilecek blokçu oyun başlarken seçilebilir ve ya basitçe karşısında durulan blokçu olabilir.

Kombinasyon blokta önemli olan ayakları güçlü vurup ilk blokçudan kurtulmak ve ikinci blokçu ile mücadele edebilmektir. Eğer savunma oyuncusu yere düşerse mücadeleyi kaybeder.

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Temel Defans Teknikleri III (Devam): Defending Against Double Team Block

  1. A. Bilgi says:

    Elinize sağlık harika bir yazı olmuş

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s