Temel Defans Teknikleri III: Defans Oyuncusu Olarak Bloklardan Korunma

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Ameliyattan sonra iyileşmeye başladım. Raporlu olduğum süre zarfında Anadolu Rangers’ın defans kitabını bitirme fırsatım oldu. Burada paylaşmaya devam edeceğim yazıları oradan alacağım yazılarla sağlayacağım. Kaldığımız yerden devam edelim.

Defans Oyuncusu Olarak Bloklardan Korunma

Her oyunun başında; oyun başlamadan önce, savunma oyuncuları olası bir koşu bloğu tehditini düşünmelidirler. Etkili bir savunma, ancak bütün savunma oyuncularının hücum oyuncularının yaptığı bloklardan kurtulup, oyunu takip etmeye devam etmesi ile gerçekleşebilir.Savunma oyuncuları bloktan kurtulurken aynı zamanda sorumlu oldukları savunma görevini elden bırakmamalıdırlar.

Özetle savunmanın hedefi sorumlu olarak atandıkları boşlukları (gap) savunurken rakibe koşacak alan bırakmamaktır.

Bloğu Anlama

Oyun başlamadan önce savunma oyuncularına birer boşluk (gap) sorumluluğu verilir. Bu gap karşısındaki ve ya herhangi bir gap olabilir. Herhangi bir koşu oyununda savunma oyuncularınındüşünmesi gereken 5 temel bloklanma senaryosu vardır:

1. Bir hücum blokçusunun savunma oyuncusunu, koruduğu gap ten uzaklaştırıp sağa ve ya solasürmesi ve koşu için boşluk yaratması. (Drive block)  (Genellikle içe doğru yapılacak koşularda)

2. Bir hücum blokçusunun savunma oyuncusunun koruduğu gap i ele geçirme, savunma oyuncusunu sağa ve ya sola döndürme amaçlı blok yapması. (Reach block)

3. Bir hücum blokçusunun savunma oyuncusunu içeri doğru bloklayıp dışarıdan koşu alanı yaratması. (Down block)

4. İki hücum blokçusunun aynı anda bir savunma oyuncusunu bloklaması. (Double team block)

5. Savunucunun önünde duran iki hücum blokçusunun farklı savunma oyuncularını bloklaması. Bu savunma oyuncusunun boş bırakılarak arkadan gelen bir blokçuyla karşı karşıya getirilmesi.  (Isolation play)

 

Vücut Pozisyonu

Her oyun başlangıcında, savunma oyuncusu, hangi hücum oyuncusunun onu bloklayacağını ve neyi gerçekleştirmek için bunu yapacağını düşünmek zorundadır.

Bir savunma çizgi oyuncusu yada linebacker, bir blok tarafından, dışarı doğrusürülmek istenirse (drive block), yapması gereken hafifçe bacaklarını açıp daha fazla alan kaplamak, kısa ve hızlı adımlar atmak, omuzlarını blok yapan oyuncudan daha alçakta tutmak, başını savunmakla yükümlü olduğu gap e çevirip kontrol altında tutmak ve blokçunun momentumunu kesmektir.

Eğer blok yapan hücum oyuncusu, savunma oyuncusunun koruduğu gap i ele geçirme, savunma oyuncusunu sağa ve ya sola döndürme amaçlı blok yapıyorsa (reach block), savunma oyuncusu blok yapan oyuncunun yana doğru attığı adımları takip etmeli,  o yönde kısa ve güçlü adımlarla ilerlemelidir. 

Direkt karşı sağdan-soldan yapılan bloklara karşı ise savunma oyuncusu kalçasını yere alçaltmalı, bloğun geldiği yöne doğru omzuyla yüklenmelidir. Buradaki amaç alanı kaybetmemektir.

 

 

Blok İle Mücadele Etme

Savunma oyuncusu blokla karşılaştığı zaman bloğu yenmek zorundadır. Drive ve reach bloklarda savunma oyuncusu ellerini blok yapan hücum oyuncusunun göğüslerine koymalı ve kollarını uzatıp ittirmelidir.  Ancak bu şekilde blok yapan oyuncuyu kendisinden uzak tutabilir. İttirme esnasında ayaklar yere daha güçlü vurulmalıdır. Blok yapan hücum oyuncusu, arkada topla koşan hücum oyuncusunun koşu yoluna sürüklenmelidir. Bu şekilde koşucu ya yön değiştirecek, ya da zaman kaybedecektir. Bu süreçte savunma oyuncusu sürekli olarak, bir yandan görevli olduğu alanı izlemelidir.

Direkt karşıdan gelen bloklara karşı, savunma oyuncusu, kolunun dirsek ile bilek arasında olan kısmını (ön kol) kullanmalıdır. Bu kol blok yapan hücum oyuncusunun geldiği yöndeki kol olmalıdır. Savunma oyuncusu, kolunu hücum blokçusuna yasladıktan sonra omuzlarını alçaltmalı bacaklarını ve kalçalarını kullanarak blokçuyu geri sürmelidir. Savunma oyuncusunun kafası bu işlemi gerçekleştirirken yukarıda kalmalıdır. (Oyunu izleyebilmesi açısından)

Mücadele esnasında en önemli nokta rakipten aşağıda olmak ve bacakları güçlü çalıştırmaktır. Savunma oyuncusu, korumakla yükümlü olduğu gap in artık tehdit edilmediğinden emin olduğu an blok yapan oyuncuyu agresif bir şekilde itip ondan ayrılmalı ve topu bulmak için yoluna devam etmelidir.

 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s