Temel defans teknikleri bölüm I: Stance

Bu yazıda yıllardır yapmış olduğum araştırmaların basit bir derlemesini paylaşacağım. Türkiye’de korumalı futbolun gelişmesini isteyen birisi olduğumdan, özellikle yeni başlayan oyuncuların ufak da olsa bilgiler edinebileceği bir yazı olmasını ümit ediyorum. Aslında hayalim defans teknikleri hakkında tamamiyle Türkçe bir yayın hazırlayıp bunu internet üzerinden dağıtmak idi. Umarım yazılarımı burada birleştirir ve hayalime kavuşurum.

Burada yazıda bulunan bilgileri bir zamanlar Anadolu Rangers takımında teorik olarak işlenip ardından pratik çalışmada uygulanmıştır. Gerçekten faydalı bilgiler içerdiği kanaatindeyim. Bu bilgiler basılı, görsel ve işitsel yayınlardan, bir miktar da bireysel tecrübelerden yararlanarak düzenlenmiştir.

Farklı kaynaklarda aynı tekniğin farklı bir şekilde gösterilmesine şahit olabilirsiniz. Burada verilen bilgilerden yanlış olduğunu düşündükleriniz hakkında fikir alış verişi yapmaya her zaman hazırım.

TEMEL DEFANS TEKNİKLERİ 

STANCE

Stance: Sahadaki bütün oyuncuların oyun başlamadan önce aldıkları pozisyona stance adı verilmektedir.

Korumalı futbolda oyun başlarken hücum her zaman bir adım öndedir. Oyun, hücum takımındaki oyun kurucunun ses komutu ile başlar. Hücum oyuncuları hangi ve ya kaçıncı ses komutunda çıkacaklarını bildikleri için oyuna her daim defanstan erken başlarlar. Defans oyuncuları ise çıkışın hangi ve ya kaçıncı komutta yapılacağını bilmediğinden topun kalkışıyla birlikte oyuna başlarlar.

Özetle hücum duyarak, defans görerek oyuna başlar. Sesin beyinde yorumlanıp beynin verdiği emrin kaslara iletilme hızı, görüntünün beyinde yorumlanıp kaslara iletilme hızından daha yüksektir. Ses ile çıkış yapan bir oyuncu daha çabuk reaksiyon gösterecektir. Bu nedenle oyuna başlama pozisyonu ve çıkış anı, bir defans oyuncusu için hayati bir önem taşımaktadır.

Savunma oyuncuları oyun başlar başlamaz hızlı bir şekilde oyuna göre hareket etmelidirler. İlk kalkış anı çok önemli olduğundan oyuncu yanlış adım ile başlamamalıdır. İstenilen yöne hızlı ve doğru bir şekilde gidilebilmesi için öncelikle doğru stance pozisyonu alınmalıdır.

Savunma Çizgi Oyuncuları (Defensive Line) İçin Stance

Line (çizgi) oyuncuları genelde üç nokta duruşu adı verilen stance çeşidini kullanırlar. Topa göre dış tarafta bulunan el yerde durmalıdır. Aynı zamanda dış taraftaki ayak diğer ayağa göre daha geride olmalıdır. Yere basmayan el ise havada tutulmalı ve hazır bir şekilde bekletilmelidir. Çıkışta kuvvet alınacak bacak iç taraftaki bacak olacağından diğerinden bir ayak mesafe daha ileride durmalıdır.

Line oyuncuları bazen de dört nokta duruşu adı verilen stance çeşidini kullanırlar. Bu duruşta ise ayaklar yanyana durmalıdır. Üç nokta duruşundan farklı olarak bu duruşta iki el de yerden destek almalıdır.

Her iki duruşta da omuzlar başlama çizgisine paralel olmalı (yani omuzlar dümdüz karşıya bakıyor olmalı), sırt düz olmalı -baş kalçadan daha yüksekte durmamalı ve en önemlisi gözler topa konsantre olmuş bir şekilde beklenilmelidir.

Bu üç ve dört nokta duruşlarının farkları şunlardır:

-Üç nokta duruşu genelde normal durumlarda (yani 1./ 2. haklarda,  3. haklarda orta ve uzun mesafenin alınmasının gerektiği durumlarda – örneğin 3. hak ve gidilmesi gereken 7 yard olduğu zamanlarda)

-Dört nokta duruşu genelde 3. ve 4. haklarda, alınması gereken mesafenin kısa olduğu durumlarda (örneğin 3. hak ve gidilmesi gereken 2 yard; 4. hak ve gidilmesi gereken 1 yard, gol çizgisine çok yakın mesafedeki oyunlarda) kullanılır. Dört noktadan yere temas edilmesinin nedeni yere daha yakın durup daha çok güç alarak rakibe mesafe aldırtmamaktır.

Her iki başlama pozisyonunda da yere konulacak el ve ya ellerin tabanları yere temas edilmemelidir. Yani oyuncu el parmakları ile yerden destek almalıdırlar. Ayakların ise ön kısımlarına yüklenilmelidir. Vücudun ağırlık dağılımı ön tarafa yüzde 60 arka tarafa yüzde 40 olarak ayarlanmalıdır.

Tam olarak uygulanması ilk başlarda zor olsa da, düzenli olarak pratik yapıldığı takdirde kusursuz bir savunma çizgi oyuncusu duruşu gerçekleştirmek kolaylaşacaktır.

Çizgi Gerisi (Linebacker) ve Geri Savunma Oyuncuları (Defensive Backs) İçin Stance

Linebacker ve defensive back oyuncuları iki nokta duruşunu uygulayarak oyun başlamadan hazır beklerler.

Linebackerlar bacakları omuz genişliğinde açıp ayakları birbirine paralel olacak şekilde dururlar. Ellerini rahat bir şekilde ön tarafta sarkıtmalıdırlar.

Geri savunma oyuncuları ise topa göre dışarı tarafta duran ayaklarını diğer ayaklarına göre daha önde tutmalıdırlar. Aynı şekilde eller rahat bir şekilde ön tarafta sarkıtılmalıdır. Safetyler ise koşu oyununu takip edecekleri oyunlarda linebacker duruşunu tercih edebilirler.

Önemli Noktalar:

*Oyuna göre uygun stance pozisyonunu seçmek

*Yanlış atılacak adımı engellemek (İlk atılacak adım çok önemlidir. Hatalı atılmamalıdır.) 

Yanlış Adımları Engelleme

Oyun başlar başlamaz, yani top yerden kalkar kalkmaz tüm savunma oyuncuları yanlış adım almadan oyuna hemen doğru tepki vermeli ve hareket etmelidir. Çizgi (line) oyuncularının topukları yere değmemelidir. Yerde duran ellerine ağırlıklarının büyük kısmını vermelidirler. Aynı zamanda yeteri kadar ağırlıklarını da iç tarafta bulunan ayaklarına yüklemelidirler. Çünkü çıkış anında bu ayaktan güç alınacak, dış taraftaki ayak ile çıkılacaktır. (Burada anlatılan dış taraf topa göre uzakta olan taraftır)

İlk adımı önde kalan ayakla atmak hatalı adım olarak adlandırılır. Çünkü bu şekilde kalkmaya çalışırsanız patlamayı gerçekleştiremez, karşınızdaki rakiple mücadele edemezseniz.

Linebackerlar ağırlıklarını ayaklarının ön kısmına yüklemelidirler. Bunu yaparken iki ayağa da eşit kuvvet dağıtmalıdırlar. Çünkü hangi yöne doğru koşulacağı belli değildir. Her iki yöne de düzgün bir ilk adımla başlayabilmek için bu şekilde durmalıdırlar.

Geri savunma oyuncuları ise ağırlıklarının büyük kısmını ön tarafta kalan bacaklarına vermelidirler. Çıkış anında arkada kalan ayak küçük bir adımla öne doğra atılmalı; devamında ise diğer ayak ile geriye doğru bir adım alıp backpedal yapılmalıdır.

Backpedal: Cornerback gibi savunucuların genellikle oyun başlarken hem topu hem de savunduğu rakibi görebilmek adına geri geri koşma hareketi

Stanceden Çıkış

Tüm savunma oyuncuları top yerden kalktığı an boş ve ya yanlış bir adım almadan patlama kuvvetiyle harekete geçmelidir. Omuzlar alçakta durmalıdır. Bir defans oyuncusu, oyunun hiç bir anında kesinlikle dimdik durmamalıdır. (Mücadele sporlarında rakipten alçakta duran oyuncu mücadeleyi kazanır. Çünkü ağırlık merkezini alçaltacak ve yere daha sağlam basmış olacaktır.) Gözler hedefe kilitlenmelidir. Ancak bu şekilde oyun okunulup gidişat anlaşılabilir.

Stanceden çıkış ve oyunu okuma hareketleri birlikte uygulanmalıdır. Oyuncu yanlış adım alma korkusu yaşarsa oyuna konsantre olamaz, oyunu okuyamaz. Bu yüzden stance hareketi doğal ve içgüdüsel olarak yapılmalıdır. Bu iş alışkanlık haline getirilene kadar tekrar edilmelidir.

*Stance çıkışlarında atılacak ilk adımın büyüklüğü en fazla 15-20cm civarında olmalıdır. Daha büyük adımlar dengesiz çıkışlara neden olacaktır.

Barış Derviş

*Dipnot: Lütfen yoğun emek verilmiş bu yazıyı farklı platformlarda izinsiz yayınlamayınız.

Yazışma adresi: dervisbaris@hotmail.com 

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Amerikan Futbolu Savunma Teknikleri and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Temel defans teknikleri bölüm I: Stance

  1. Cem Remzi Nalçacı says:

    Eline sağlık Barış.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s