Sezon sonu çalışmaları biterken…

Uzun bir aradan sonra anca girebildim siteye. Ne zormuş hem çalışıp hep yüksek lisans yapmak.

Geçen sezon bitiminde Anadolu Rangers, bir takım değişiklikler yaşadı. Koçlarımızdan Öncel Odabaş ve Ozan Hüseyin Keçecioğlu, iş durumları nedeniyle farklı şehirlere gitmek zorunda kaldılar. Takımızın baş koçluğu görevini efsane koşucumuz Göksel Türe sürdürmektedir.

Sezonun bitimiyle birlikte, sezon içinde yaşadığımız eksiklikleri tespit edip bunları nasıl kapatabileceğimizi düşündük. En büyük eksiklerimizden birinin düzenli ağırlık çalışması yapamamış olmak olduğunu görünce hemen iki aşamalı bir ağırlık programı hazırladık. Hedefimiz Eskişehir’de yaz okuluna kalan arkadaşlarımızı, yaz okulları süresince disiplinli bir şekilde grup halinde ağırlık antremanına sokmaktı. Geriye kalan memleketlerine dönmüş arkadaşlarımız ise, verilecek programları bireysel olarak uygulayacaklar, kamp dönemine kadar fiziksel olarak hazırlanmış halde geleceklerdi.

Geçen yılın son antrenmanından sonra oyuncularımız memleketlerine dağılmadan bir veda yemeği düzenledik. Rangers’ta birlik ve beraberlik çok önemlidir; hep beraber yemek yiyebilmek için arkadaşlarımız biletlerini ertelediler sağ olsunlar. Yemek sonrası koçlarımız kapanış konuşmalarını yaptı ve herkese yaz programlarını dağıttık.

Kamp dönemine kadar uygulanacak program

 

*Bu program 3 günlük olup yapılanma amaçlı tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

Bu program aslında tam bir futbol amaçlı ağırlık programı değildi. Benim 5 -6 senedir kendimde uyguladığım, yapılanma ve şekillendirme programıdır. Buradaki tekrar sayılarını oyuncularımızın fiziksel özelliklerine göre düzenleyerek kişiye özel programlarımızı dağıttık.

İnternet üzerinden kurduğumuz özel bir internet sayfası aracılığı ile oyuncularımıza bu hareketlerin nasıl yapılabildiği ile ilgili eğitim yazıları ve videoları paylaştık. Aynı zamanda bu sayfa üzerinden aldığımız geri dönüşlerle yaşanılan sıkıntıları ve gelişmeleri takip ettik.

Daha sonra sezon içinde uygulanacak, tamamiyle futbola özel bir ağırlık programı araştırmaları için kitaplar, makaleler okumaya, video izlemeye başladık. Elde edilen verileri derlediğimizde, amerikan futbolu yaz çalışması için genelde üç aşamalı ağırlık programları uygulandığını öğrendik.

Detaya girmeden, bu üç aşama ısınma, güçlenme, patlama olarak gözükmekte. Bizim ilk verdiğimiz program aslında ilk iki aşamayı karşılar cinsteydi. Fakat bizim programımızda olimpik kaldırma hareketleri bulunmuyordu ve bu da oyuncularımızı hantallaştırmaya neden olabilirdi. Bu nedenle kampa 1 ay kala yeni bir ağırlık programı düzenledik.

 

*Bu program 4 günlük olup amerikan futbolu için özel olarak tasarlanmıştır.

Hareketler iyice öğrenilmeden ve antrenörsüz uygulanmamalıdır.

 

 

Önceki programı uygularken fiziksel olarak oldukça gelişiyordum. Yapılanmamdan ötürü çevikliğim ve hızımda fark edilebilir düşüşler yaşadığımı biliyorum. Fakat bu yeni programı kendimde denediğimde karşılaştığım sonuç şaşırtıcıydı. Normalde ağırlıkta pek terlemezken bu yeni programda hem nefes nefese kalıyor hem de terliyordum. Ve hantallaştırmadan yapılandıran, güçlendiren bir program olduğunu deneyerek öğrendim.

1 ay kadar bu programı uygulamaya çalıştık. Yeni katılan oyuncularımızın çoğunun daha önce ciddi bir ağırlık çalışması yapmadığını düşünürsek tek başlarına bu yeni programı uygulamaları oldukça zor. Bu nedenle bu hareketleri kamp döneminin hemen ardından beraber gideceğimiz üniversite tesislerinde uygulayacağız.

Bu kamp dönemi arkadaşlarımız çok iyi çalıştılar. Bu yaz sıcağına aldırmadan gösterilen azim ve kazanılan ruh, başarının yakın olduğunun göstergesidir. Yaz dönemi süresince neredeyse 2.5 aydır oyuncularımız ağırlık ve kondüsyon çalışması yapıyorlar.

Bu sezon sonu döneminde yaşadığımız en büyük başarılardan biri kuşkusuz bir çok oyuncumuzun kendi istekleriyle sigarayı bırakmasıdır. Şu an sigara içen oyuncu sayımız bir elin parmak sayısını geçmemekte. Takım için olduğu kadar kendileri için de büyük bir fayda olacak olan bu olayı bize yaşatan tüm oyuncularımızı yürekten kutluyorum.

Şu anda kamp döneminde ter döken arkadaşlarımız bir gün çift bir gün tek antremanla sezona tüm hızıyla hazırlanmaya devam ediyor. Danışmanımız Evre Baltalı bilgi birikimini, teorik ve pratikolarak bizimle paylaşarak oldukça faydalı oluyor.

Antreman kullanımları için atölyelerimizde ağırlıklı çekme kızakları, kick antreman kaleleri, high knee istasyonları gibi aletler ürettiriyoruz. Kısa bir süre içinde linemen kafesleri, sledler ve dummyler de ürettireceğiz. Bunları dışarıdan almak oldukça pahalı. Ayrıca takımımızda bulunan mühendis, tasarımcı gibi genç beyinler varken, neden kendi aletini kendin tasarlayıp üretmeyesin ki? Çok kısa zamanda üzerinde Anadolu Rangers logosu bulunan bir çok antreman aletimiz olacak.

Kısacası heyecanla sezonun başlamasını bekliyoruz.

Bütün takımlara sakatlıksız ve heyecanlı bir lig diliyor hepsine çalışmalarında başarılar diliyorum.

Barış Derviş

About Baris Dervis

Barış Derviş Anadolu Rangers
This entry was posted in Rangers Futbol and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Sezon sonu çalışmaları biterken…

  1. Gerçekten tebrik ederim…Özellikle teknik eğitim fakültesinin karşısındaki sahada çalışan biz Gazi Warriors için antreman malzemelerini kendi yaptırma fikri çok önemli ve şu zamana kadar nedense düşünemediğimiz bir fikir…İdman temposu da müthiş görünüyor…Umarım istediğinizi elde edersiniz…

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s